سه شنبه ٢٨ آبان ١٣٩٨-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار طرح‌های برتر 


  چاپ        ارسال به دوست

ساخت نانو ذره‌ برای حذف همزمان آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی
ساخت نانو ذره‌ای جدید برای حذف همزمان آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی

محققان دانشگاه شیراز موفق به ساخت نانو ذره‌ای جدید با ویژگی‌های منحصر به فرد شدند که قادر به حذف آلودگی‌های شیمیایی و میکروبی است.

به گزارش مرکزروابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور(بنیاد ملی علم ایرانINSF)، «ارائه روش های نوین و تسهیل شده در طراحی و ساخت نانوساختارها» عنوان پروژه ای است که توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور انجام شد.

نانو ساختارها به دلیل دارا بودن ویژگی های فیزیک و شیمیایی ویژه در صنایع مختلف مورد توجه و استفاده قرار دارند. به گونه ای که توانسته اند بسیاری از موانع موجود در صنایع را رفع کنند.

اما یک مشکل در ساخت آنها استفاده از روش های شیمیایی و فیزیکی است که علاوه بر هزینه بالا باعث ورود مواد سمی به طبیعت می شود.بنابراین محققان به دنبال جایگزین کردن روش های بیولوژیک با این روش های قدیمی هستند.

در این پروژه نیز ابتدا یک نانو ذره با ویژگی جدید ساخته شد.این نانو ذره با هسته نقره و روکشی از آهن دارای ویژگی های خاصی است و می تواند آلودگی های شیمیایی و میکروبی را از محیط همزمان حذف کند.

پس این محققان موفق به ساخت این نانو ذره با روش سنتز بیولوژیک و استفاده از آن برای تصفیه فاضلاب شدند.

بر اساس این گزارش، نانوفناوری یکی از زمینه های پژوهشی بسیار بکر و جدید در علوم نوین است. دانش نانوفناوری راهگشایی امید بخش در مسیر حل مشکلات موجود در راه تولید نانوساختارها است.دستیابی به فناوری ساخت نانوساختارها می تواند توانایی کشور را در حیطه تولید محصولات برپایه نانوفناوری به شکل قابل توجهی افزایش دهد.به هر تقدیر قبل از انجام هر پژوهش کاربردی در زمینه نانوفناوری یا تولید محصول بر پایه نانوفناوری نیاز است تا نانوساختارهای مورد نیاز به نحوی اقتصادی و سهل الحصول تهیه شود.

بنابراین دستیابی به دانش ساخت نانوساختارها زیربنای گسترش دانش نانوفناوری و پیشرفت کشور در این حیطه است. با توجه به گرایش روبه افزایش صنایع جهت بهره گیری از فناوری نانو در محصولات جدید، پیش بینی می شود که دانش ساخت نانوساختارها در مقیاس صنعتی در آینده  بخش قابل ملاحظه ای از پتنت های به ثبت رسیده را به خود اختصاص دهد.

 


١٠:٥٧ - دوشنبه ١٥ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٤٦٨٠٢    /    تعداد نمایش : ٢٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org