سه شنبه ٣٠ مهر ١٣٩٨-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار طرح‌های برتر 


  چاپ        ارسال به دوست

دریاچه ارومیه
با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محقق می‌شود؛

مدیریت دریاچه ارومیه با مطالعه خاک‌های متاثر از نمک

ارزيابي كمّي و پهنه‌‌بندی نفوذ آب به خاك هاي متاثر از نمك پيرامون درياچه اروميه" عنوان پروژه‌ای است که توسط محققان کشور و پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور انجام شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور(بنیاد ملی علم ایرانINSF)، خاک های متاثر از نمک در بخش‌‌هاي مختلف كشورمان ايران و از جمله در استان آذربايجان غربي وسعت بالايي دارند و بدليل مديريت‌‌هاي ناكارآمد وسعت آنها روز به روز در حال افزایش است. اين خاك‌ها داراي شرايط ويژه بوده و تغييرات مكاني و زماني در آنها داراي الگويي متفاوت از ديگر انواع شناخته‌شده‌ خاك است. بنابراین نفوذ آب به اين خاك ها متفاوت از ساير انواع خاك هاست. داده‌‌هاي نفوذ آب به خاك براي دستيابي به مديريت صحيح بهسازی خاک، آبياري، ذخيره رطوبتي مطلوب خاک در مناطق خشك، عملكرد زراعي قابل قبول و سامانه‌‌ پايدار حفاظت، جلوگيري از فروسايي اراضي و منابع خاك و آب، طراحي سيستم‌هاي آبياري، مطالعات هيدرولوژي، مديريت منابع آب و حفاظت خاک و طراحي و اجراي پروژه‌‌هاي زهکشي و کنترل فرسايش خاک در حوضه‌‌هاي آبخيز و شبيه‌سازي حرکت آب و املاح ضروري است. با اين حال اين داده‌‌ها در منطقه بسيار اندك بوده و براي بيشتر بخش‌‌ها وجود ندارد. همچنين مكان‌يابي نقاط با نفوذپذيري كم و زياد در چنين مناطقي، مديريت اين‌گونه خاك‌ها را نيز راحت‌تر مي کند. بنابراین مطالعه كمّي نفوذ آب به خاك و بررسي تغييرات مكاني آن بويژه در خاك هاي متاثر از نمك منطقه بسيار ضروري است. در این راستا طرحی با عنوان " ارزيابي كمّي و پهنه‌‌بندی نفوذ آب به خاك هاي متاثر از نمك پيرامون درياچه اروميه" توسط محققان کشور و پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور انجام شد. با توجه به بحران فراگير خشكسالي و بويژه بحران بوجود آمده براي درياچه اروميه نتايج اين تحقيق در مديريت حوضه آبريز درياچه و افزايش تحويل آب به درياچه و همچنين مديريت بهينه مصرف آب در اين حوضه بسيار موثر است.

تعیین روش استوانه‌‌ای مناسب و انداره مناسب استوانه (حجم معرف نمونه) برای اندازه‌‌گیری نفوذ آب به خاک های متاثر از نمک پیرامون دریاچه ارومیه و اندازه‌گيري صحرايي، كمّي سازي و پهنه بندی نفوذ آب به خاکهای متاثر از نمک پیرامون دریاچه ارومیه برای استفاده در اجراي پروژه‌هاي مربوطه از جمله پخش سيلاب، تغذيه‌ي سفره آب زيرزميني و اصلاح خاك‌ برخی از اهدافی است که این پروژه دنبال می کند.

همچنین شناسايي و كمّي سازي رفتار نفوذپذيري خاكهاي متاثر از نمك استان، مديريت صحيح آبياري، ذخيره رطوبتي مطلوب خاک در مناطق خشك، عملكرد زراعي قابل قبول و سامانه‌‌ي پايدار حفاظت، جلوگيري از فروسايي اراضي و منابع خاك و آب، طراحي سيستم‌هاي آبياري، مطالعات هيدرولوژي، مديريت منابع آب و حفاظت خاک و طراحي و اجراي پروژه‌‌هاي زهکشي و کنترل فرسايش خاک در حوضه‌‌هاي آبخيز و شبيه‌سازي حرکت آب و املاح و آلاينده ها در خاك و ت هيه بانك داده‌‌اي مناسب از اطلاعات نفوذ آب به خاك و ارايه آن به بخش هاي اجرايي-تحقيقاتي-تصميم‌‌گير براي استفاده در پروژه‌‌هاي مورد نظر برخی از کاربردهای نتایج این پروژه است.


١٦:٠٣ - دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٣٥١٨٠    /    تعداد نمایش : ٦٦٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org