سه شنبه ٣٠ مهر ١٣٩٨-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار طرح‌های برتر 


  چاپ        ارسال به دوست

زيست حسگر الكتروشيميايي
ارائه روشی نوین برای اندازه‌گیری و شناسایی آنتی بیوتیک‌های ضد سرطان

طراحي زيست حسگر الكتروشيميايي جهت شناسايي و اندازه گيري اپيروبيسين از دسته آنتي بيوتيك‌هاي ضدسرطان در تحقیقی توسط محققان کشورمان انجام شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور(بنیاد ملی علم ایرانINSF)، يكی از بزرگترين چالش‌ها در قلمرو تجزيه الكتروشيميايی، طراحی و ساخت الكترودهايی است كه بتوانند به يك گونه‌ شيميايی خاص به صورت كاملا گزينش‌پذير و با حساسيت بالا پاسخ دهد. به ‌طور كلی حسگرهای الكتروشيميايی از طريق واكنش اكسايش-كاهش گونه مورد نظر بر روی سطح الكترود و توليد علامت الكتريكی متناسب با غلظت گونه آزمايشی مورد نظر عمل می‌كنند. توانائی و قابليت ايجاد تغييراتی در ساختار ملكولی بافت توده الكترود و ويژگی‌های سطح آن كه توسط اصلاحگر انتخابی صورت می‌گيرد، تعيين كننده خواص الكترود اصلاح شده شيميايی است.

در این راستا محققان کشورمان با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در دانشگاه مازندران تحقیقی با عنوان " طراحی آپتا حسگر الكتروشيميايی بدون نشانگر بر پايه تثبيت آپتامر بر روی الكترود صفحه چاپی گرافيت اصلاح شده با نانو چند سازه ها و نانوذرات طلا به منظور تشخيص الكتروشيميايی اپيروبيسين" انجام دادند. در این تحقيق از نانوچندسازه های مغناطيسی عامل­دار شده به منظور اصلاح سطح الكترود استفاده می‌شود تا منجر به ايجاد گزينش‌پذيری بالاتر برای آپتاحسگر مورد نظر شود.

بر اساس این گزارش، آپتامرها، ليگاندهای اوليگو نوكلئوتيدی تك رشته ای اعم از DNA يا RNA هستند كه با فرايندهای انتخابی آزمايشگاهی SELEX طراحی می‌شوند. استفاده از حسگرهای الكتروشيميايی آپتامری، از جمله روش های نوين تشخيصی هستند كه در سال های اخير مورد توجه قرار گرفته اند. اين حسگرها حساسيت بسيار بالايی داشته و توانايی شناسايی مواد با غلظت های كوچكتر از نانومولار و تا پيكومولار را نيز دارند. اتصال حسگر به گونه شيميايی هدف، به تمايل اختصاصی بخش آپتامری برای گونه آزمايشی هدف مربوطه، وابسته است.

همچنین، اپيروبيسين، از دسته آنتی بيوتيك های ضدسرطان است و برای درمان طيف گسترده ای از سرطان ها استفاده می شود. ولی به دليل محدوديت های اين دارو در كاربرد بالينی، نظارت بر غلظت اپيروبيسين و بهينه سازی دوز دارو برای رسيدن به اثر درمانی حداكثر با واكنش های سمی حداقل، از اهميت ويژه ای برخوردار است. تحقيق حاضر نيز به ارائه روشی مؤثر‌ به منظور تشخيص و اندازه‌گيری الكتروشيميايي اپيروبيسين می پردازد.

اپيروبيسين ، از دسته آنتي بيوتيك هاي ضدسرطان است و براي درمان طيف گسترده اي از سرطان ها استفاده شده و مي شود و از طريق اتصال به DNA، مانع ساخت نوكلئيك اسيدها مي شود. با اين حال، كاربرد باليني اپيروبيسين به دليل خاصيت سمي قوي، نارسايي قلبي وابسته به دوز تجمعي و اختلال درفعاليت مغز استخوان، محدود است. به همين دليل، نظارت بر غلظت اپيروبيسين و بهينه سازي دوز آن براي رسيدن به اثر درماني حداكثر با حداقل واكنش هاي سمي، مهم است. هدف اين پروژه، طراحي زيست حسگر الكتروشيميايي جهت شناسايي و اندازه گيري اپيروبيسين، بر پايه تثبيت آپتامر بر روي الكترود صفحه چاپي گرافيت اصلاح شده با نانو چند سازه هاي مغناطيسي عامل‌دار شده و نانوذرات طلا است. در تحقيق حاضر، پس از تهيه ساختار مغناطيسي Fe3O4@SiO2، اين ساختار توسط ملكول هاي مايع يوني، عامل‌دار شده و به منظور اصلاح سطح الكترود صفحه چاپي گرافيت استفاده مي شود. در ادامه، نانوذرات طلا به روش الكتروشيميايي بر روي سطح آن تشكيل شده تا منجر به ايجاد گزينش پذيري بالاتر براي توالي آپتامر گوگرد دار شود. به كمك اين سيستم، اندازه گيري كمي اپيروبيسين، بر اساس شدت جريان دماغه كاهشي در پاسخ هاي ولتامتري محلول اپيروبيسين بررسي مي شود. از روش هاي تصويربرداري ميكروسكوپ الكتروني روبشي(SEM) و تفرق اشعه ايكس (XRD) به منظور بررسي كيفيت و اندازه نانوذرات سنتز شده استفاده مي شود. همچنين از فنون مختلف الكتروشيمي تجزيه اي، نظير: ولتامتري روبشي خطي، طيف بيني امپدانس الكتروشيميايي، ولتامتري چرخه‌اي و ... جهت مطالعه رفتار الكتروشيميايي زيست حسگرهاي تهيه شده قبل و بعد از مرحله تثبيت توالي گوگرد دار و برهمكنش با اپيروبيسين استفاده مي شود.


١٥:٣٦ - سه شنبه ٨ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٣٤٧٤٣    /    تعداد نمایش : ٦٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org